Henryk Szczepański

Piłkarz, trener
07.10.1933 30.01.2015 Wejherowo

Biografia

Henryk Szczepański urodził się w Wejherowie. Karierę piłkarską zaczynał w zakładowych klubach Stal Bydgoszcz i Polonia Bydgoszcz.

W latach 1957–1960 był piłkarzem ŁKS Łódź, z którym w 1957 zdobył Puchar Polski, a w następnym roku mistrzostwo kraju. W 1960 roku, wraz z Romanem Koryntem, wygrał Złotego Buta w plebiscycie katowickiego Sportu. W 1961 przeszedł do Odry Opole, z którą w sezonie 1963/1964 zajął 3. miejsce (najwyższe w historii Odry w ekstraklasie). Grał w Odrze Opole do 1967.

W reprezentacji Polski debiutował 29 września 1957 w Sofii w zremisowanym meczu towarzyskim z Bułgarią (1:1). Brał udział w igrzyskach olimpijskich 1960 w Rzymie. Ostatni mecz w reprezentacji miał miejsce 1 listopada 1965 roku w Rzymie, w przegranym 1:6 meczu z Włochami w ramach eliminacji do mistrzostw świata 1966. Łącznie w biało-czerwonych barwach rozegrał 45 oficjalnych spotkań, w tym 24 mecze kapitańskie.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej pracował jako trener, m.in. w warszawskiej Gwardii, Olimpii Poznań, Motorze Lublin i OKS OZOS Olsztyn.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Mistrz Polski: 1958
Puchar Polski: 1957
3. miejsce w ekstraklasie: 1964
Półfinał Pucharu Polski: 1962
Półfinał Pucharu Intertoto: 1964

Ciekawostki

Olimpijczyk z Rzymu 1960.
Wraz z Romanem Koryntem zdobył Złotego Buta w plebiscycie Sportu katowickiego w 1960 roku.
W reprezentacji Polski rozegrał 45 meczów.

Udostępnij