Marta Rozalia Jeschke
Biografia
Marta Rozalia Jeschke urodziła się 2 czerwca 1986 roku w Wejherowie i jest polską lekkoatletką specjalizującą się w biegach sprinterskich.
Karierę zaczynała w klubie RKS Rumia, a następnie reprezentowała barwy AZS–AWF Gdańsk, Orląt Reda i obecnie SKLA Sopot.
Międzynarodową karierę rozpoczynała podczas mistrzostw świata juniorów w 2004 roku, w których dotarła do półfinału biegu na 200 m. W sezonie 2005 zdobyła złoto mistrzostw Europy juniorów w sztafecie 4×100 m, a ponadto była piąta w biegu na 100 m i dotarła do półfinału na 200 m.
W Debreczynie w 2007 roku zdobyła dwa brązowe medale młodzieżowych mistrzostw Starego Kontynentu w biegu na 200 m oraz w sztafecie 4×100 m. Znalazła się także w składzie sztafety, która zajęła ósme miejsce na mistrzostwach świata w Osace (2007).
Na igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008) indywidualnie wystartowała w biegu na 200 m, uzyskując czas 23,59 s w pierwszej rundzie, co było najlepszym wynikiem wśród tych, które nie dały awansu do ćwierćfinału. Sztafeta 4×100 m awansowała do finału, w którym Jeschke nie pobiegła – zastąpiła ją Joanna Kocielnik, a drużyna została zdyskwalifikowana z powodu przekroczenia strefy zmian.
W czerwcu 2009 roku podczas mistrzostw świata wojskowych w Sofii zdobyła złoty medal w biegu na 200 m z czasem 23,31 s. Miesiąc później została wicemistrzynią uniwersjady w sztafecie 4×100 m (indywidualnie była piąta w biegu na 200 m). Znalazła się także w składzie sztafety na mistrzostwach świata w Berlinie (2009), gdzie drużyna odpadła w eliminacjach. W 2010 roku podczas mistrzostw Europy wraz z Darią Korczyńską, Weroniką Wedler i Mariką Popowicz zdobyła brązowy medal w biegu rozstawnym 4×100 m, poprawiając 25-letni rekord Polski. Reprezentantka brała także udział w pucharze Europy oraz drużynowych mistrzostwach Europy.
Na krajowej scenie siedmiokrotnie stawała na podium seniorskich mistrzostw Polski, w tym trzy srebra na 200 m (Szczecin 2008, Bydgoszcz 2009 i Bydgoszcz 2011), srebro na 100 m (Bielsko-Biała 2012) oraz brązowe medale za biegi na 100 i 200 m (Poznań 2007) i w biegu na 100 m (Bydgoszcz 2011). W czasach halowych wywalczyła trzy tytuły mistrzyni Polski seniorów w biegu na 200 m (Spała 2007, Spała 2008 i Spała 2009) oraz jeden w biegu na 60 m (Sopot 2014).